İnfüzyon Pompası Nedir?

Enjektör Pompası Nedir?

Enjektör pompaları tıpkı infüzyon pompaları gibi belirli miktardaki ilaç solüsyonlarının belirlenen zamanda gönderilmesini sağlar. İnfüzyon pompalarından farkı cihaza yerleştirilen bir enjektörün içindeki sıvı hastaya gönderilir. Enjektomat, perfüzör ve şırınga pompası gibi isimlerle de bilinir.

İnfüzyon pompası hastaya gerekli olan ilaç yada solüsyonları ayarlanan zaman içinde belirli akışkanlık hızında intra venöz (toplar damar içi) olarak zerk eden bir cihazdır.

Enjektör Pompasının Çalışma Prensibi

Enjektör pompaları yerleştirilen enjektörün belirlenen zamanda belirlenen miktarının gönderilmesi prensibine dayanır. Bunun için perfüzörlerde şırıngayı hareket ettirecek bir motor ve bunu programlayacak bir mikro işlemci yer alır.

Enjektör Pompası Ne İşe Yarar ?

Hastanelerde, servislerde ve genellikle yoğun bakımlarda kullanılan enjektör pompaları hastalara enjekte edilecek olan yüksek risk grubundaki ilaçların belirlenen sürede gönderilmesini ve hastanın tedavi sürecinin olumlu yönde ilerlemesini sağlar.

Enjektör Pompası Çeşitleri

Enjektör pompaları set bağımlı ve set bağımsız olmak üzere ikiye ayrılır. Set bağımlı perfüzörler cihazla aynı markalı enjektörlerle çalışırken set bağımsızlar, farklı enjektörleri tanımlayarak kullanıma elverişli hale gelirler.

Enjektör Pompası Nasıl Kullanılır?

  • Güç kablosunu bağlayınız
  • Açma/Kapama tuşuna basınız.
  • Enjektörü yerleştiriniz
  • İnfüzyon modunu seçiniz ve gerekli parametreleri giriniz.
  • Purge tuşunu kullanarak enjektör ve setteki havayı alınız.
  • Enjektörün doğru yerleştirildiğinden emin olduktan sonra Giriş veya Başlat/Durdur tuşunu kullanarak infüzyonu başlatınız.

Enjektör Pompasıyla İlgili Uyarılar

Ekranda görüntülenen enjektör marka boyutu ile takılı olan enjektör marka boyutunun aynı olduğundan emin olunmalıdır.
Enjektör ve sette hava tespit edilirse infüzyondan önce mutlaka temizlenmelidir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir