Deniz Altı Deneyiyle Yaşam Süresi ve Basıncın Etkilerini İnceledi

ABD’li Prof. Dr. Joe Dituri, Florida’daki Largo adasında inanılmaz bir rekora imza attı. İnsan psikolojisini ve basıncın vücuda etkilerini gözlemlemek amacıyla, tek başına yaşadığı bir deneyde 30 fit derinlikte 100 gün kaldı. Bu çılgın profesör, deniz altında en uzun süre yaşama rekorunu kırmayı başardı ve ardından yüzeye çıktı.

Güney Florida Üniversitesi profesörü ve eski Donanma komutanı Dr. Joseph Dituri, insan vücudunun uzun süreli aşırı koşullara nasıl tepki verdiğini incelemek için Key Largo’da 9 metre derinliğindeki bir lagünün dibinde tam 100 gün geçirdi.

Dituri, su altında yaşama dünya rekorunu henüz 74. gününde elde etti ve bu rekorunu 100 güne tamamladı.

Tüm bu süre boyunca Joseph Dituri, 30 fit derinlikte bulunduğu yerden çevrimiçi olarak biyomedikal mühendislik kursu vermeye devam etti. Rekor denemesi sırasında, 55 yaşındaki profesörün rutin kontrollerini yapmak için bir sağlık ekibi aylık olarak lagüne dalış yaptı.

Bu rekor denemesinden önce Dituri, “İnsan vücudu hiç bu kadar uzun süre su altında kalmamıştı, bu yüzden yakından takip edileceğim” açıklamasını yapmış ve sürecin sağlığı üzerinde iyileşmeler yapacağı hipotezini ortaya atmıştı.

Dituri, bu hipotezini, daha yüksek basınca maruz kalan hücrelerin beş gün içinde ikiye katlandığına dair bir çalışmaya dayandırırken, bu deneyin yaşam süresini uzatacağına ve yaşlanmaya bağlı hastalıkları önlemeye umut olduğunu belirtti.

2 Mart’ta başlayan deneyde, küçük bir odada yaşayan Dituri, bugün rekorunu kırarak yüzeye çıktı ve bir basın toplantısı düzenledi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir