Bilim insanları ilk kez organ naklinde kullanılacak böbreklerin kan grubunu değiştirdi

Britanya’daki Cambridge Üniversitesi’nde çalışan bilim insanları, üç böbreğin kan grubunu değiştirerek organ naklinde çığır açabilecek bir başarıya imza attı.

The Guardian’daki habere göre, bilim insanları, gelişmenin, eşleşme bulma şansı daha düşük olan azınlık grupların nakil bulmasını kolaylaştıracağını paylaştı. A grubundan bir bireyin böbreği B grubundan birine nakledilemiyor. Ancak kan grubunu evrensel verici 0’a değiştirmek daha fazla nakil sağlayabilecek.

Bilim insanları, normotermik perfüzyon cihazı yoluyla ölen bağışçının böbreğine enzimli kan aktardı. Enzim, damarlarda bulunan kan grubu belirleyicilerini kaldırarak organın 0 kan grubuna dönüşmesine sağladı.

Cambridge Üniversitesi’nde doktora öğrencisi olan Serena MacMillan, yaptığı değerlendirmelerde “Enzim insan böbrek dokusuna uygulandıktan ve antijenlerin çıkarıldığını çok hızlı bir şekilde gördükten sonra güvenimiz çok daha arttı. B tipi bir böbreği 0 tipine dönüştürdüğümüzü sadece birkaç saat içerisinde gördük. Bu durumun, ne kadar kişinin hayatını etkileyebileceğini düşünmek heyecan verici” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir